Letnia angina

Letnia angina

Doskonale znamy to uczucie, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura, wszyscy nasi znajomi smażą się na plaży, a my cierpimy w domu z powodu gorączki i bólu gardła, zastanawiając się nad niesprawiedliwością losu, bo jak inaczej nazwać chorowanie na anginę latem ?

Angina jest wprawdzie dokuczliwa o każdej porze roku, ale latem kiedy na zewnątrz panuje wysoka temperatura, a nas trawi znacznie wyższa, panująca w naszym ciele. Letnia choroba nie jest niczym innym jak zapalenie migdałków podniebiennych. Zaczyna się nagle i atakuje zwłaszcza latem. Charakteryzuje się wysoką (nawet do 39 stopni) gorączką i silnym bólem przy połykaniu. Choroba ta charakteryzuje się przekrwieniem migdałków podniebiennych, które powiększają się, a na nich pojawiają się ropne naloty koloru żółtawobiałego.

Dlaczego latem?

Angina dlatego pojawia się tak szybko, ponieważ czas jej "wykluwania" trwa tylko kilka godzin. A ponieważ jest chorobą pochodzenie bakteryjnego, bakterie, które ją wywołują czekają uśpione, aż damy im bodziec np. w postaci kąpieli w chłodnej wodzie rozgrzanego ciała. Wtedy następuje szybkie rozmnożenie bakterii, a w konsekwencji - sama angina. Lepiej więc unikać wstrząsu termicznego, nawet w postaci klimatyzacji w samochodzie . Różnica temperatur nie powinna przekraczać 5 st. C.

Letnie wojaże sprzyjają konsumpcji lodów i zimnych napojów gazowanych. Bąbelki chłodzą gardło jednocześnie rozpulchniając śluzówkę, ułatwiając drogę bakteriom.

Angina przenosi się droga kropelkową, więc zarazić się możemy przez pocałunki, wspólne używanie naczyń itp.

Nie tylko dzieci

Dorośli często lekceważą anginę, traktując ją jako wyłącznie dziecięcą chorobę. Nie wolno jej bagatelizować i zgodnie z zaleceniem lekarza podjąć terapię antytbiotykową. Należy cieszyć się z postępu medycyny, przed odkryciem penicyliny choroba ta była śmiertelną. Jeżeli lekarz zaleci nam terapię antybiotykową, należy jej bezwzględnie przestrzegać, ponieważ przerwanie jej może doprowadzić do nawrotu bakterii i to zdecydowanie bardziej zmutowanych.

Jak leczyć ?

Samą terapię antybiotykową należy wspierać odpowiednia dietą, tj. jadać wyłącznie lekkostrawne potrawy, i to tylko ciepłe lub zaledwie chłodne.

Pomaga też płukanie bolącego gardła np. wodą z solą. lub roztworem nadmanganianu potasu. Zdarza się, że przerośnięte migdałki trzeba usunąć. Bywa bowiem, że doszło do przerostu migdałków podniebiennych,a że ich rolą jest ochrona przed zakażeniem, przerośnięte nie spełniają już swej ochronnej roli. Między ich włóknami znajdują sie bakterie, do których już nie dociera antybiotyk.

Powikłania

Anginy nie należy lekceważyć z kilku powodów. Najczęstszym powikłaniem jest ropień okołomigdałkowy, rozwijający się w ciągu 4-5 dniu choroby. Objawia się bólem w okolicy ucha oraz szczękościskiem. Nieleczony może prowadzić nawet do procesu zapalnego w obrębie czaszki. Do powikłań zaliczyć można zapalenie mięśnia sercowego, a także zapalenie nerek, stawów i skóry. Dawniej, gdy ludzkość nie znała jeszcze antybiotyków, angina bywała częstą przyczyna chorób serca.