Niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie nie jest traktowane jako choroba, ale skutecznie potrafi dokuczyć i osłabić komfort samopoczucia.

Głównie objawia się ogólnym osłabieniem, sennością oraz występowaniem problemów z koncentracją, bólami głowy i ogólnym brakiem „chęci do życia”.

Często kobiety doświadczające dolegliwości związane z niskim ciśnieniem zrzucają winę na zmianę trybu życia np. ograniczenie kawy i mocnej herbaty, zaprzestanie palenia papierosów oraz prowadzenia bardziej leniuchowatego sposobu życia.

Przyczyna niskiego ciśnienia jest jednak trochę inna. To rosnące dziecko, rozwijające się i rosnące łożysko oraz macica powodują że organizm domaga się zwiększonej ilości krążącej krwi przez co zaczyna ona wolniej krążyć i pod mniejszym ciśnieniem.

Na całe szczęście zmniejszone ciśnienie krwi nie zagraża ani mamie a ni dziecku, a sytuacja powinna się zdecydowanie poprawić w okolicach 7 miesiąca ciąży.

Jak radzić sobie z niskim ciśnieniem w ciąży

Przede wszystkim należy sobie uświadomić że niskie ciśnienie nie jest chorobą i nie należy się z jej obecności nie potrzebnie stresować.

Zastosuj kilka sprawdzonych sposobów na poprawę swojego samopoczucia:

Więcej przebywaj na Świerzym powietrzu.

Przed spaniem koniecznie wywietrz sypialnie.

Jedz mniej obfite posiłki ale częściej, tak aby utrzymać stały poziom energii.

Nie rezygnuj całkowicie z herbaty i kawy. Możesz spokojnie wypić rano kawę, która z pewnością pobudzi Twój organizm do działania.

Jedz więcej warzyw i owoców.

A jeżeli już naprawdę niskie ciśnienie zacznie Ci dokuczać spędzając sen z powiek, to poinformuj o tym swojego lekarza. Prawdopodobnie zleci Ci wykonanie dodatkowych badań na wykluczenie anemii.