Egzema

Egzema

Egzema jest chorobą skóry nie zakaźną. Obecnie ok. 10-20% dzieci, a 3-5% dorosłych boryka się z tą chorobą. Egzema ma różne objawy. Najczęściej są to pieczące i swędzące rumienie. Występują przede wszystkim na nadgarstkach, łokciach, kolanach oraz w okolicach klatki piersiowej.

Egzemie oprócz nieprzyjemnego swędzenia w różnym stopniu towarzyszyć mogą:

Zaczerwienienie

- naczynia włosowate znajdują się w głębszych warstwach skóry, przyspieszony przepływ krwi spowodowany infekcją powoduje rozszerzenie naczynek krwionośnych czego konsekwencją jest widoczne miejscowe zaczerwienienie.

Swędzenie

- objaw ten towarzyszy wielu chorobom nie tylko egzemie. Jednak jeśli nie występuje ono wraz z wysypką nie można jej uznać za egzemę. Jest to więc jeden z ważniejszych objawów, bez którego nie można zdiagnozować egzemy, ale nie jedyny brany pod uwagę.

Zgrubienie skóry

- jest to reakcja organizmu na drapanie. Ponieważ egzema często występuje w okolicach stawów np. na łokciach zgrubienie powoduje pękanie skóry. Spowodowane jest to utratą elastyczności skóry, która w tych miejscach jest niezbędna.

Pęcherze

– wyniki przeprowadzonych badań dowodzą, że egzema powoduje mniejsze przyleganie komórek skóry. Skutkuje to łuszczeniem się skóry oraz przedostawaniem się bakterii do głębszych warstw skóry. Pęcherze powstają w wyniku sączenia płynów tkankowych. Mniejsze przyleganie komórek skóry ułatwia proces sączenia, gdy zbierze się odpowiednia ilość płynu powstaje pęcherz. Pęcherze mogą być wypełnione zarówno płynem jak i ropą.

Strupy

- płyn w pęcherzykach ma duże stężenie białka. W kontakcie z powietrzem płyn wysycha, a białko pozostaje tworząc strup.

Wyróżniamy wypryski kontaktowe z podrażnienia oraz alergiczne wypryski kontaktowe.

1. wypryski kontaktowe z podrażnienia wywołane są przez kontakt z substancjami niszczącymi płaszcz lipidowo – kwasowy. Zniszczenie płaszcza ułatwia przedostanie się szkodliwych, drażniących substancji do skóry. Wyprysk pojawia się za każdym razem gdy mamy do czynienia z detergentami lub innymi szkodliwymi substancjami. Ciężko jest ich unikać bo podrażnienie powodują różne substancje.

2. Alergiczny wyprysk kontaktowy wywołany jest przez alergeny. Znając substancje uczulające można unikać pojawiania się wyprysku.

Istnieje wiele substancji mogących uczulać. Można podzielić je na kilka grup:

kosmetyki

lekarstwa stosowanie wewnętrzne

Chrom i nikiel, rzadziej inne metale

detergenty, substancje chemiczne

3. łojotokowy występuje najczęściej u niemowląt na skórze głowy oraz w miejscach przylegania pieluszki

Wyróżnić możemy kilka stopni powstawania egzemy:

Wyróżnić możemy kilka stopni powstawania egzemy:

Egzema ostra- nazwa może być myląca, gdyż nie musi oznaczać najcięższego rodzaju egzemy. Ostra odnosi się do szybkiego powstania egzemy.

Egzema chroniczna- jest to egzema długo trwająca. Gdy początkowa faza egzemy ustępuje skóra, dalej jest przesuszona zgrubiała i popękana.

Egzema zarażona- podobna do egzemy ostrej, z tą różnicą, że mogą występować w niej pęcherze wypełnione ropą.

Egzema jest chorobą wieloletnią. W czasie jej leczenia występują okresy o mocniejszym oraz słabszym nasileniu. W wyniku drapania miejsc zaatakowanych egzemą mogą pojawić się blizny. Drapanie może prowadzić również do trwałego uszkodzenia mieszków włosowych i łysienia.

W przypadku egzemy alergicznej należy wykonać testy, które wykażą jakich substancji należy unikać. Niestety często się zdarza, że nie możemy usunąć wszystkich alergenów z naszego otoczenia i niemożliwe jest 100% wyleczenie egzemy. Jeżeli występuje ona na dłoniach i powodują ją detergenty zalecane jest używanie ochronnych rękawic.

W złagodzeniu objawów pomocne są:

leki immunosupresyjne

kortykosteroidy

intensywne natłuszczanie skóry