Utrzymywanie podłogi w czystości jest trudnym zadaniem. Od pielęgnacji i czyszczenia tej często używanej powierzchni, zależy jej odporność na zarysowania mechaniczne i to ile lat będzie nam służyć. Od tego, z jakich materiałów wykonana jest podłoga, zależy sposób i dobór środków do pielęgnacji.
Pielęgnacja różnych rodzajów podłóg
Podłoga z drewna wymaga innego podejścia niż podłogi z paneli drewnopodobnych. Jeszcze inaczej pielęgnuje się podłogi z betonu, ceramiki i materiałów PCV. Z całą pewnością można powiedzieć, że ile jest rodzajów podłóg, tyle sposobów ich czyszczenia i konserwacji. Ostatnim i najistotniejszym etapem każdej konserwacji jest nadanie podłodze eleganckiego wyglądu poprzez nabłyszczanie podłogi. Zabieg ten sprawia, że efekty naszej pracy zachowają trwałość przed długi czas. Najtrudniejsza w pielęgnacji jest podłoga drewniana, najłatwiejsza zaś podłoga z linoleum lub paneli winylowych. Dobierając preparaty do pielęgnacji podłóg, należy kierować się ich składem chemicznym oraz właściwościami konserwującymi i regenerującymi materiał, z jakiego wykonana jest podłoga.
Technika nakładania nabłyszczacza na różne rodzaje nawierzchni
Nabłyszczacz do podłóg jest ostatnim etapem procesu czyszczenia i konserwacji każdego rodzaju podłogi. Przed nałożeniem preparatów nabłyszczających podłogi myje się dokładnie lub przeciera wilgotną szmatką. Emulsję rozprowadza się na suchej podłodze cienką warstwą za pomocą gąbki lub szmatki. Po około 30 minutach na podłodze drewnianej, linoleum, plastiku tworzy się cienka, ale trwała wodoodporna i błyszcząca warstwa. Powłoka ta chroni powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi, trwałymi zanieczyszczeniami. Nabłyszczacz do podłóg utrzymuje się na powierzchni nawet przez kilka myć na mokro. Podłogę pomalowaną farbą lum-mat należy pokryć emulsją nabłyszczającą 2-3 razy z 30-minutowymi przerwami na schnięcie. Z kolei, na chłonący płyny parkiet należy nałożyć 3-4 warstwy preparatu, pozwalając wyschnąć każdej poprzedniej warstwie.