Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w latach 80. było jedynym środkiem transportu, które pozwalało na przewóz osób w zakresie regionalnym oraz państwowym. Dodatkowo przedsiębiorstwo oferowało przewóz przedmiotów w granicach Polski, samochodami ciężarowymi. W obecnych czasach PKS-y coraz częściej zastępowane są przez prywatne lub miejskie linie autobusowe.
Czy PKS-y znikną na zawsze z porządku dziennego Polski?
Zmiany cywilizacyjne i rozwój technologii oraz przemysłu w Polsce zmieniają się, a co za tym idzie, wpływają również na wszystkie sektory gospodarki, w tym na transport. Firmy, które inwestowały w PKS po wielu latach wysiłku i inwestycji wycofały się całkowicie z pomocy, natomiast pozostałą część przedsiębiorstwa stanowią mniejsze i większe firmy rodzinne oraz inne podmioty, które podległe są Skarbowi Państwa. Również oni mają problemy finansowe, które dodatkowo zwiększyła pandemia COVID-19.
Uregulowania prawne na rynku przewozów autobusowych nie są jasno określone. To również one przyczyniają się do upadku wielu jednostek, które należały do przedsiębiorstwa PKS. Wszystkie przepisy, które znajdują się w Polskim prawie, nie są zgodne z wymogami Unii Europejskiej, które powinny zapewnić dozwolone i sensowne wsparcie ze środków publicznych szczególnie dla przewoźników regionalnych.
Czy PKS Bielsko Biała też może zniknąć?
PKS Bielsko Biała jako część przedsiębiorstwa również ma liczne problemy finansowe, do których przyczyniła się również wyżej wspomniana pandemia. PKS Bielsko Biała wstąpiła w spółkę i obecnie ich nazwa to „Komunikacja Beskidzka”. Jednostka przekształciła się w spółkę 1 stycznia 2021 roku. Oferuje bardzo dużo destynacji regionalnych w obrębie województwa śląskiego. Natomiast bardzo często ludzie decydują się na przewóz prywatnymi przewoźnikami lub komunikacją śląską.
Czy komunikacja miejska i prywatni przewoźnicy mogą zastąpić PKS-y?
Odpowiedź brzmi tak. Konkurencyjne ceny na rynku oraz standardy podróży, które oferowane są przez prywatnych przewoźników, zachęcają coraz większą liczbę pasażerów. Ludzie wolą wydać nieco więcej, aby uzyskać lepsze połączenie oraz lepszą jakość transportu. Jeżeli chodzi o komunikację miejską, to również ona może zastąpić, a właściwie już zastępuje PKS-y. We wszystkich większych miastach w Polsce to komunikacja miejska jest najlepszym przewoźnikiem, dlatego też PKS zrezygnowało z połączeń miejskich, realizuje tylko połączenia regionalne.