Przekształcenia spółek są w ostatnim czasie bardzo popularne. Oczekiwania wspólników względem spółki mogą się zmienić w czasie trwania umowy. Wtedy jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o przekształceniu spółki.
Czym są przekształcenia spółek?
Jeśli interesy wspólników są różne to niestety ryzyko biznesowe jest odpowiednio większe. Z czasem zmiana formy prawnej jest niestety koniecznością. Decyzja o przekształceniu spółki jest w takiej sytuacji naprawdę dobrym rozwiązaniem. Zmianie podlega tylko forma prawna prowadzonej działalności. Spółka oczywiście może zachować obecną tożsamość i dalej funkcjonować. Żaden nowy podmiot prawny w takiej sytuacji nie powstaje.
Spółka przekształcona
Używane są też takie zwroty jak spółka przekształcona oraz spółka przekształcana. Tego typu zwroty wykorzystywane są dosyć często, dlatego warto o nich pamiętać. W zupełnie innej formie będzie działać spółka, ale kluczowe jest to, że jest to ten sam podmiot. Dosyć skomplikowane są też przepisy prawa handlowego. Niektóre osoby osoby mogą mieć problem z ich prawidłowym zrozumieniem. Dlatego tak często jest potrzebna pomoc doświadczonych i wykwalifikowanych prawników. Przekształcenia spółek są czymś normalnym i dochodzi do nich codziennie. Najlepiej skonsultować się z prawnikiem, który specjalizuje się głównie w prawie handlowym. Trzeba się także dowiedzieć, które spółki można przekształcać.
Spółki prawa handlowego
Spółki prawa handlowego to przede wszystkim spółka jawna, partnerska, akcyjna, komandytowa, komandytowo-akcyjna oraz z ograniczoną odpowiedzialnością. Przekształceniu podlega także spółka cywilna, o czym także warto pamiętać. Spółka cywilna nie jest jednak przykładem tradycyjnej spółki. Można śmiało powiedzieć, że jest to raczej obligacyjny stosunek przedsiębiorców. Jednoosobową działalność gospodarczą także można przekształcić w spółkę, ale niestety nie wszyscy o tym wiedzą. Przekształcenia nie można dokonać, jeśli spółki jest w likwidacji lub w upadłości. Warto mieć na uwadze, że na skutek przekształcenia spółki nie zmienia się zmiana tożsamości podmiotu. Forma prawna to jedyne co się w rzeczywistości zmienia. Spółka przekształcona jest zobowiązana do kontynuowania umów zawartych przez spółkę przekształcaną. Dotyczy to też zezwoleń oraz otrzymanych ulg.