Kontrola stanów magazynowych i optymalizacja pracy to cel każdego przedsiębiorcy posiadającego w swojej firmie magazyn. Z pomocą przychodzą odpowiednie systemy do zarządzania magazynem. W łatwy i przystępny sposób pozwalają one na wydajną i efektywną organizację pracy.
Do czego służy system do zarządzania magazynem (WMS)?
Jedną z głównych funkcji systemu do zarządzania magazynem jest śledzenie parametrów towarów, takich jak data ważności, numer partii czy kod kreskowy. Pozwala to kontrolować wszystkie procesy logistyczne zachodzące w magazynie. Takie oprogramowanie służy również do tworzenia analiz i raportów. Można automatycznie wystawić dokumenty magazynowe czy monitorować czas pracy pracowników. Działanie systemu do zarządzania magazynem odbywa się w czasie rzeczywistym (tryb online), dzięki temu możliwa jest jednoczesna praca od kilku do kilkudziesięciu terminali na zmianie.
Branże stosujące systemy do zarządzania magazynem
System WMS idealnie sprawdza się we wszystkich firmach, które posiadają magazyn. Będą to wszelkie branże, w których zachodzi konieczność organizacji kompletowania zamówień i wydawania towarów. Najbardziej popularne gałęzie przemysłu, które korzystają z systemu do zarządzania magazynem to przemysły spożywcze, chemiczne, farmaceutyczne czy producenci AGD. System do zarządzania magazynem to narzędzie elastyczne i konfigurowalne, dlatego znajduje zastosowanie w przedsiębiorstwach działających w różnych branżach, które reprezentują zróżnicowane metody zarządzania magazynami.
Korzyści wynikające z wdrożenia systemu do zarządzania magazynem
Zastosowanie w firmie systemu WMS to korzyści nie tylko dla pracodawców, ale również dla magazynierów czy osób pracujących w dziale IT. Główne korzyści dla zarządu to wzrost pozycji firmy wśród konkurencji dzięki poprawie obsługi klienta. Zwiększa się wydajność i efektywność ze względu na lepszą organizację pracy magazynu. Zmniejszają się również koszty wynikające ze strat spowodowanych upływem terminu ważności czy złym gospodarowaniem stanu surowców. Pozytywne aspekty dla pracowników to przede wszystkim ograniczenie ilości papierowych dokumentów – wszystkie dane zawarte są w systemie. Zmniejsza się liczba błędów przy przyjęciach i wydawaniu towarów. Możliwe jest również zatrudnienie i szybkie wdrożenie pracowników sezonowych. Dział IT również zyskuje na wprowadzeniu systemu do zarządzania magazynem poprzez całkowitą integrację wszystkich urządzeń wspomagających, takich jak kolektory danych czy drukarki etykiet.