Najmodniejszym trendem rozwijającym się w ostatnich latach w turystyce campingowej w Polsce jest glamping. Zdobył popularność także w innych krajach w Europie i na świecie. Jest połączeniem wypoczynku na łonie natury z wygodami dostępnymi w hotelach. Dowiedz się, na czym polega glamping i gdzie można go uprawiać w Polsce.
Czym jest glamping?
Słowo glamping powstało z połączenia angielskich słów „glamorous” czyli ekskluzywne i „camping”, czyli biwak. Oznacza nocleg i wypoczynek w warunkach campingowych z dodatkowymi udogodnieniami znanymi z hoteli. Jest to doskonała opcja dla osób, które lubią wypoczywać w bliskości natury, ale z wygodami niedostępnymi w namiocie. Jest to znakomita forma turystyki dla grup zorganizowanych, rodzin z dziećmi, jak również pobytów indywidualnych.
Obiekty glampingowe mogą być zakładane w różnych miejscach i formach. Mogą to być namioty, namioty sferyczne, jurty oraz nietuzinkowe i zarazem minimalistyczne domki, w tym domki na drzewach. Wyposażenie glampingowych obiektów turystycznych stanowią zazwyczaj duże, wygodne łóżka, dobrej jakości twarde podłogi lub deski oraz umeblowanie. Obecna jest również klimatyzacja, a w pakiecie pobytowym dostępne są zabiegi spa lub sauna. Dostępna jest także bardzo często w pełni wyposażona kuchnia.
Dla kogo glamping jest odpowiedni?
Jest to forma turystyki i spędzania czasu wolnego przeznaczone dla osób, które nie lubią utartych i komercyjnych miejscówek. Obiekty te są położone najczęściej w ustronnych miejscach, których próżno szukać w przewodnikach i folderach turystycznych. Glamping w Polsce można uprawiać przez cały rok. Dużo obiektów można znaleźć na Mazurach, w Borach Tucholskich oraz na terenach górskich i podgórskich. Jest to doskonała forma wypoczynku dla osób, które chcą mieć cały czas kontakt z przyrodą z dala od miejskiego szumu.
Lubisz baldachimy, ozdoby ze sznurków, makramy, drewno i naturalne tkaniny? Glamping jest dla Ciebie stworzony! Wnętrza obiektów urządzonych według filozofii glampingu pełne są spokojnych pastelowych kolorów, naturalnych podłóg, dywaników oraz zasłon. Dużo w nich drewna i minimalizmu. Króluje w nich przestrzeń i światło. Zdarzają się glampingi oferujące atrakcje agroturystyczne, dodatkowe warsztaty rękodzieła lub ruchowe. Wyżywienie na miejscu staje się również powoli standardem.