Modelowanie sylwetki nigdy nie było łatwe. Ćwiczenia i nawet najbardziej restrykcyjna dieta nie zawsze pozwalają osiągnąć idealny efekt. Na szczęście są zabiegi medycyny kosmetycznej, które mogą wesprzeć nas w tych przypadkach. Jedną z takich metod modelowania ciała jest lipoliza iniekcyjna. To warto o niej wiedzieć.
Lipoliza iniekcyjna – co to za zabieg?
Lipoliza iniekcyjna uznawana jest za największą konkurencję dla liposukcji. Oba te zabiegi mają na celu trwałe usunięcie tkanki tłuszczowej. Różnica polega na tym, że lipoliza jest zabiegiem bezinwazyjnym i niemal bezbolesnym. Liposukcja ma tylko tę przewagę, że efekty widoczne są od razu po zabiegu.
Lipoliza iniekcyjna polega na podaniu naturalnej substancji na bazie lecytyny (PCC), która nijako rozpuszcza komórki tłuszczowe we wnętrzu organizmu. Miejscowe nastrzyknięcie tkanek PCC powoduje powstanie stanu zapalnego tkanki tłuszczowej, w wyniku którego komórki tłuszczowe dostają się do krwi i podlegają całkowitemu rozkładowi w wątrobie.
Jak wygląda zabieg lipolizy iniekcyjnej?
Zabieg lipolizy iniekcyjnej jest zabiegiem medycyny estetycznej. Oznacza to, że przed zabiegiem zawsze odbywa się konsultacja lekarska i to lekarze wyznacza odpowiednie dawkowanie PCC podczas zabiegu. Sam zabieg trwa od pół godziny do godziny, w zależności od wielkości partii ciała, która jest nim objęta. Zwykle nie wymaga znieczulenia, ale może być ono wykonane dla większego komfortu pacjenta.
Po zabiegu miejsce nastrzykiwania zwykle jest zaczerwienione, bo występuje tam wywołany zabiegiem stan zapalny. Efekty nie są widoczne od razu, najlepiej widać je dopiero po 4-8 tygodniu od zabiegu. Dla uzyskania zadowalających efektów zwykle wykonuje się 3-6 zabiegów w odstępach co 3-4 tygodni.
Wskazania i przeciwskazania do zabiegu lipolizy infekcyjnej
Kluczowe, jeśli chodzi o ten zabieg, jest to, że lipoliza iniekcyjna jest zabiegiem do miejscowego modelowania sylwetki. Oznacza to, że nie zastąpi odchudzania. Najlepiej sprawdza się u osób względnie szczupłych, które chcą wymodelować jakąś niewielką partię ciała. Wskazaniem do zabiegu może być chęć redukcji cellulitu, drugiego podbródka czy fałdek na brzuchu lub pośladkach.
Otyłość jest wręcz jednym z przeciwskazań do zabiegu. Lipolizie iniekcyjnej nie powinny się również poddawać kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią. Do przeciwskazań dla tego zabiegu należą również zaburzenia autoimmunologiczne, przewlekłe infekcje oraz niektóre alergie.