Ocena rezerwy jajnikowej – podstawowe informacje
W dzisiejszych czasach ciążę coraz częściej planuje się z wyprzedzeniem. Czynnikami, które mają tu decydujący wpływ, są kwestie ekonomiczne i zdrowotne. Te drugie określa się, wykonując stosowne badania. Jednym z nich jest ocena rezerwy jajnikowej AMH. Co warto wiedzieć na ten temat?
Rezerwa jajnikowa – co to jest?
Oocyty to komórki, z których w czasie życia kobiety rozwijają się komórki jajowe. One same rozwijają się jednak już w okresie prenatalnym i każda kobieta rodzi się z pewną ich ilością. W późniejszych okresach życia ich ilość ciągle spada, choć następuje to w różnym, zależnym od wieku tempie.
Aktualna ilość oocytów, nazywanych też pęcherzykami, to właśnie rezerwa jajnikowa. W skrócie mówiąc, przekłada się ona na to, jak długo kobieta będzie jeszcze w stanie produkować jajniki, a więc zajść w ciążę.
Jak można ocenić rezerwę jajnikową?
Rezerwę jajnikową można oceniać na różne sposoby. Jednym z najskuteczniejszych i najczęściej wykorzystywanych jest ocena rezerwy jajnikowej AMH. Jest to badanie, które polega na ocenie poziomu hormonu AMH we krwi. Hormon ten bierze udział w procesie przekształcania oocytów w dojrzałe komórki jajowe.
Jego prawidłowy poziom zależny jest od ilości pozostałych w jajnikach pęcherzyków. Czasem badanie tego rodzaju nie wystarcza albo jego wynik może być z różnych powodów zafałszowany. W takich sytuacjach wykonuje się dodatkowe, specjalistyczne badanie ultrasonograficzne.
Interpretacja wyników badania
Istnieją normy poziomu AMH dla poszczególnych przedziałów wiekowych. Jego poziom nie wpływa w istotny sposób na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę drogą naturalną, ma jednak wpływ na szansę na zapłodnienie pozaustrojowe. Niski poziom AMH najczęściej jednak oznacza, że szansa na ciążę znacząco spadnie w stosunkowo niedługim czasie.
Normy wyniku oceny rezerwy jajnikowej AMH są różne, dla kobiet w różnym wieku. Najwyższe są dla kobiet do 25 roku życia, a najniższe dla osób w okresie menopauzy. Należy pamiętać, że wyniki skrajnie niskie, albo bardzo wysokie mogą świadczyć o dodatkowych problemach ze zdrowiem i powinny być skonsultowane z lekarzem.