Rolety wewnętrzne coraz częściej stają się alternatywą dla zasłon i firanek, stanowiąc doskonałe rozwiązanie aranżacyjne domowych pokoi. Odpowiednio dobrane zwiększają nie tylko estetykę wnętrza, ale przede wszystkim wykazują dużą funkcjonalność. Jak jednak wybrać model rolety wewnętrznej, by spełniała nasze oczekiwania i nie stała się najmniej pożądanym elementem wystroju wnętrza?
Od początku, czyli dostępne rodzaje rolet wewnętrznych.
Kiedy podjęliśmy już decyzję o zakupie rolet wewnętrznych, warto poznać dostępne na rynku modele rolet wewnętrznych, które różnią się konstrukcją, kolorem czy materiałem.
Rolety zwijane stanowią najpowszechniejszy rodzaj osłon okiennych. Ten model jest jedną z tańszych i najprostszych w obsłudze opcji. Roleta zwija się w rulon, można ją zamontować w górnej części okna lub tuż nad nim. Warto zakupić prowadnice boczne, które utrzymają model w jednej płaszczyźnie bez względu na położenie okna.
Rolety plisowane przypominają rolety zwijane, wykorzystywane są jednak w przypadkach bardziej wymagających m.in. w nietypowych wymiarach okien albo oknach dachowych.
Rolety rzymskie, weneckie i austriackie wyróżniają się sposobem składania. Materiał rolety zwija się w zakładkę i wskazywany jest jako najbardziej elegancki i ozdobny model.
Rolety dzień- noc to po prostu podwójny zestaw materiału, który zapewnia delikatną ochronę przed światłem w ciągu dnia i całkowicie zaciemnia pokój nocą.
Roleta dobrana do okna.
Aby wybrać właściwą roletę wewnętrzną, oprócz sfery estetycznej, należy dobrać odpowiedni model do wielkości okna. Na początek przyda się centymetr krawiecki lub profesjonalna miarka, która pozwoli ocenić wymiary poszczególnych elementów okna. Kiedy mowa o roletach zwijanych, plisowanych oraz dzień- noc musimy pamiętać, by szerokość osłony okiennej była większa niż szyby, by dobrze spełniała swoją funkcję. Podobnie sprawa wygląda z wysokością skrzydła okna w porównaniu do długości rolety. Roleta zawsze powinna być dłuższa. Dokładny pomiar znacznie ułatwi proces zakupu i zapobiegnie późniejszym niedogodnościom.
„Aby dobrze dobrać roletę, warto zastanowić się w jakim celu ma nam służyć i ustalić pomieszczenie docelowe jej użytkowania. W sypialni potrzebujemy najczęściej całkowitego zaciemnienia, podczas gdy w salonie zaledwie delikatnej ochrony przed zbyt mocnym nasłonecznieniem w ciągu dnia” – tłumaczy Marcin Surma z www.systemysurma.pl. Kiedy ustalimy już poszczególne wymiary, przeznaczenie rolety, pora zastanowić się nad konkretnym modelem, który spełni nasze oczekiwania aranżacyjne. Dla osób, które cenią sobie czystość i porządek warto rozważyć modele, które można szybko odkurzyć i oczyścić z kurzu lub ewentualnych zabrudzeń. Poznanie swoich oczekiwań wobec rolet spowoduje, że na pewno nie będziemy żałować wyboru.